Nyheter

Hybricon och Veolia Transdev i samarbete


Hybricon har nu ingått ett samarbete med Veolia Transdev i Helsingfors som innebär att Hybricon levererar en elbuss till deras 3-åriga projekt eBus som går ut på att testa och utvärdera elbussar.

 

Veolia Transdev är ett halvstatligt franskt företag med 119000 anställda i 27 länder och naturligtvis är vi på Hybricon väldigt stolta och glada över att vi får möjlighet att samarbeta med ett världsledande företag inom persontransport.
Trots att Hybricon och Veolia Transdev i mångt och mycket är två olika företag så finns det ändå en hel del som är lika.


”Våra visioner för företaget och våra visioner för miljön och en hållbar framtid är väldigt lika” säger Boh Westerlund, VD på Hybricon.


Projektet eBus ingår i det finska EVE-programmet som startade 2011 och har som syfte att skapa en samarbetsgrupp om och kring elfordon. De kombinerar det tuffa nordiska klimatet, högteknologiska företag och samarbete mellan den privata sektorn, forskningen, industrin och trafikutövare.


”Veolia Transdev letade världen över för att finna elbussar bra nog att ha med i
testprojektet och Hybricon i Umeå är en av de tre vi fann”, säger Sami Ojamo Veolia Transdev i Helsingfors.

 

 

Vi på Hybricon ser fram emot att delta i detta stora, intressanta och viktiga projekt!

 

Share


Västernorrlands kollektivtrafikmyndighet besökte Hybricon


Under fredagen den 23 november kom nio representanter från kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrland och Din Tur till oss för att se, prata och åka vår elbuss. Det var ett intresserat gäng och vi på Hybricon uppskattade mycket möjligheten att göra fler intresserade av våra tysta bussar.
Med under dagen var Bengt Sörlin, Ordf kollektivtrafikmyndigheten, Sverker Ottosson, bitr kommunalråd Sundsvall, Roger Burland, Ordf samhällsbyggnadsnämnden Övik, Bror Wallström, Öviks kommun, Bertil Böhlin, oppostitionsråd Kramfors, Monica Fahlén, kommunstyrelsen Härnösand, Per Eriksson, myndighetschef, Marika Bystedt, chef strategisk planering och Åke Edin, ekonomichef.


Share


Vi tackar Umeågalan för profilpriset!


Den 8 november samlades företagare, politiker, representanter från universitetet och många fler för att lyssna på föredrag, mingla, njuta av god middag och underhållning samt se duktiga företagare i Umeå få priser för bl a Årets exportföretag, Årets unga företagare och Årets varumärkespris.

 

Under dagen fick vi på Hybricon ett pris som vi värderar väldigt högt, Umeågalans profilpris 2012.
Juryns motivering:

”Det finns ingen tvekan att detta företag med visionen att vara världsledande inom sitt område gör ett stort intryck. Med befintlig teknik, innovativt nytänkande och en stor portion mod har detta företag utmanat multinationella tillverkare i att göra ett litet avtryck på vår miljö. Vinnaren av årets profilpris väntar inte på framtidens teknik, de skapar den och gör den tillgänglig för dig och mig redan idag. Deras laddhybrid lösningar gör ett stort intryck med sin förmåga att skapa ett litet avtryck på vår miljö.”


Tack Umeågalan och tack alla ni som tror på oss!

Share